W życiu wielu dorosłych osób nadchodzi moment, w którym muszą zaopiekować się starszymi, często schorowanymi rodzicami. To trudne wyzwanie, jednak angażując w nie pozostałych członków rodziny, można mu podołać. Co jest szczególnie ważne?
Przystosuj mieszkanie
Obecność w mieszkaniu przewlekle chorej, często mającej problemy z samodzielnym poruszaniem się osoby to poważne wyzwanie organizacyjne. Pragniemy przecież urządzić wszystko w taki sposób, aby ułatwić choremu codzienne funkcjonowanie. Jeżeli nasz podopieczny sam przemieszcza się po domu, zadbajmy o usunięcie z drogi wszystkich zbędnych mebli – przesuńmy je możliwie blisko ścian, by nie tarasowały przejścia. Zadbajmy o antypoślizgową wykładzinę, aby zapobiec upadkowi i zrezygnujmy z małych, ślizgających się po podłodze dywaników. Przy toalecie czy wannie bądź brodziku warto również zamontować specjalne uchwyty ułatwiające wstawanie.
Wstydliwe problemy
Niezwykle kłopotliwy (zarówno dla osoby chorej, jak też dla jej opiekunów) jest problem inkontynencji, czyli nietrzymania moczu lub kału. Warto pamiętać, że zdarza się to naprawdę często i zamiast traktować tę kwestię jak temat tabu, warto zapewnić choremu komfort, kupując pieluchomajtki.
Dzięki pampersom dla dorosłych skóra dłużej pozostaje sucha, nie będzie też konieczności tak częstego przebierania chorego, co może powodować kolejne niekomfortowe sytuacje. Samo leczenie nietrzymania moczu powinno być prowadzone przez lekarza – istnieje wiele rodzajów inkontynencji, należy zatem dobrać odpowiednią terapię. Walcząc z tego rodzaju problemami, pamiętajmy o dyskrecji oraz wyrozumiałości. Taka sytuacja jest szczególnie trudna dla schorowanych osób, które wciąż pozostają w dobrej kondycji umysłowej i doskonale rozumieją swoje położenie.
Codzienna pielęgnacja
Codzienna pielęgnacja osób starszych wymaga dużej delikatności i staranności. Jeśli chory może sam się poruszać, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie łazienki – powinny znaleźć się w niej dywaniki antypoślizgowe (także w wannie czy brodziku), specjalne uchwyty bądź stopnie, które pozwolą swobodnie skorzystać z toalety czy wejść do wanny. Jeżeli mamy do czynienia z osobą leżącą, musimy wyposażyć się w specjalne podkłady, rękawiczki oraz ręczniczki, dzięki którym będziemy mogli umyć chorego w łóżku. Sprawdźmy przed myciem temperaturę w pokoju oraz zapewnijmy choremu możliwie jak najbardziej komfortowe warunki.
Opieka nad osobą starszą nie jest rzeczą prostą – wymaga od nas wielu poświęceń oraz często anielskiej cierpliwości. Dzięki przydatnym produktom oraz poradom bardziej doświadczonych osób możemy jednak znacznie ułatwić sobie ten niełatwy czas, a przede wszystkim pomóc bliskim nam osobom.